shigelloza-shigella
Zdrowie

Shigelloza (czerwonka bakteryjna) – co to, objawy

shigelloza-shigellaCo to jest shigelloza?

Shigelloza to rodzaj choroby przenoszonej drogą pokarmową z powodu infekcji bakterią shigella. Jest częstsza latem w porównaniu z zimą. Dzieci w wieku od dwóch do czterech lat prawdopodobnie nabiorą tego problemu.

Co powoduje shigellozę?

Shigelloza rozprzestrzenia się, gdy bakterie w kale (stolcu) lub wokół dłoni drobnych są spożywane. Złe nawyki związane z myciem rąk i przyjmowaniem skażonej żywności mogą doprowadzić do jej rozwoju. Shigellozę można znaleźć w przedszkolach, domach opieki, obozach dla uchodźców i innych miejscach, gdzie panują ciężkie warunki sanitarne.

Shigelloza jest bardzo prawdopodobne, że wystąpi wśród maluchów, które nie są całkowicie przeszkolone w zakresie toalet. Członkowie rodzin i towarzysze zabaw zarażonych dzieci będą również w dużym stopniu narażeni na skażenie.
Jedzenie może zostać skażone przez zakażone osoby zajmujące się żywnością, które nie myją rąk mydłem po kąpieli.
Warzywa mogą zostać skażone, jeśli są zbierane na polu, na którym znajdują się ścieki. Dodatkowo, muchy mogą rozmnażać się w zainfekowanych odchodach, a następnie zanieczyszczać żywność.
Shigelloza może być wynikiem picia lub pływania w zanieczyszczonej wodzie. Woda może zostać skażona, jeśli ścieki do niej dopłyną, jeśli ktoś z shigellozą w niej pływa.
Shigelloza może również rozprzestrzeniać się poprzez aktywność seksualną, w szczególności poprzez seks oralny i analny.

Jakie są objawy?

Objawy shigellozy to biegunka (często krwawiąca), gorączka i skurcze żołądka, które zaczynają się 1 lub 2 dni po narażeniu na kontakt z zarazkami. Shigelloza trwa na ogół od 5 do 7 dni. U niektórych osób, szczególnie małych dzieci i osób starszych, biegunka może być tak intensywna, że konieczny jest pobyt w szpitalu. Niektóre zakażone kobiety i mężczyźni mogą nie mieć żadnych objawów, ale mogą rozprzestrzeniać się szigelozę na inne osoby.

Jak rozpoznaje się shigellozę?

Ponieważ wiele różnych dolegliwości może powodować gorączkę i krwawą biegunkę, a testy laboratoryjne byłyby idealnym podejściem do diagnozowania shigellozy. Lekarz prawie na pewno przeprowadzi jeszcze badanie fizyczne i zada Ci pytania dotyczące Twoich objawów, ostatnio spożywanych pokarmów, a także Twojej pracy i otoczenia domu. Hodowla kału pomaga w identyfikacji. Jeśli objawy są ciężkie lub aby wykluczyć inne przyczyny, można wykonać badanie krwi.

Jak można ją leczyć?

Shigelloza jest zazwyczaj leczona antybiotykami. Jednak niektóre rodzaje zarazków Shigella nie są zabijane przez antybiotyki. Nazywa się to odpornością. Ponieważ stosowanie antybiotyków może sprawić, że zarazki te staną się jeszcze bardziej uodpornione, umiarkowane przypadki shigelozy są zazwyczaj leczone antybiotykami. W takich przypadkach shigellozę leczy się poprzez leczenie problemów do czasu jej przejścia. Odwodnienie wywołane biegunką jest najczęstszym powikłaniem. Nie należy stosować leków w celu zmniejszenia biegunki.

Aby zapobiec odwodnieniu, należy często łykać napój nawadniający (np. Pedialyte). Spróbuj wypić filiżankę wody lub napój nawadniający za każdy duży, luźny stołek, który masz. Soki sodowe i owocowe zawierają dużo cukru, a nie wiele z tych znaczących elektrolitów, które są tracone przez menopauzę, i nie powinny być stosowane do nawadniania.

Staraj się pozostać na swojej typowej diecie tak daleko, jak to tylko możliwe. Jedzenie swojej zwyczajowej diety może pozwolić na otrzymanie wystarczającej ilości pożywienia. Lekarze uważają, że spożywanie standardowej diety może również pomóc w szybszym poczuciu się lepiej. Ale staraj się unikać pokarmów, które są bogate w cukier i tłuszcze. Unikaj również gorących pokarmów, alkoholu i kawy przez dwa tygodnie po ustąpieniu wszystkich objawów.

Jak zapobiegać shigellozie?

Możesz pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się shigellozy, myjąc ręce regularnie i dokładnie mydłem, szczególnie w przypadku, gdy pracujesz lub inwestujesz trochę czasu w przedszkolu lub z dziećmi, które nie są w pełni przeszkolone w zakresie toalety. Jeśli to możliwe, trzymaj małe dzieci z shigellozą, które nadal są w pieluszkach, przed niezainfekowanymi dziećmi.

Jeśli Twoje dziecko jest w pieluszkach również ma shigellozę, po przewinięciu pieluszki, umyj miejsce przewijania środkiem dezynfekującym, np. rozcieńczonym wybielaczem domowym, i umieść pieluszki w zamykanej puszce. Następnie umyj ręce mydłem i ciepłą wodą. Aby rozcieńczyć domowy wybielacz, postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie.

Osoby, które mają shigellozę, nie powinny przygotowywać jedzenia ani wylewać wody dla innych. Shigella występuje u osób z shigellozą w mdłościach, a także przez 1 lub 2 tygodnie po ustąpieniu objawów.

Czy shigelloza może mieć jakieś komplikacje?

Po pojawieniu się shigellozy, może minąć kilka tygodni, zanim Twoje wypróżnienia staną się całkowicie normalne. Jednak osoby, które mają biegunkę, zazwyczaj w pełni dochodzą do siebie.

Kilka osób zakażonych jedną z form bakterii Shigella, może później spowodować ból w stawach, podrażnienie oczu i bolesne oddawanie moczu. Może to być znane jako reaktywne zapalenie stawów. To może trwać tygodniami lub nawet latami i może powodować chroniczne zapalenie stawów.

Sepsa