chrapanie-co-to-jest-objawy-leczenie
Zdrowie

Chrapanie – co to jest, leczenie, co powoduje

chrapanie-co-to-jest-objawy-leczenieCzy ten temat na pewno jest dla Ciebie?

Ten temat ma związek z łatwym chrapaniem. Jeśli przestaniesz brać oddech, dusić się lub chrapać w czasie odpoczynku, możesz mieć problem zwany bezdechem spoczynkowym, który może być istotny. Więcej szczegółów znajdziesz w temacie Bezdech senny.

Co to jest chrapanie?

Chrapiesz, gdy krążenie powietrza z ust lub nosa do płuc powoduje, że tkanki gardła wibrują podczas snu. To może powodować głośny, chrapiący hałas. Głośne chrapanie może utrudniać zarówno tobie, jak i twojemu towarzyszowi uzyskanie dobrego snu.

Możesz nie wiedzieć, że chrapiesz. Twój towarzysz w łóżku może obserwować chrapanie, które śpisz z otwartymi ustami. Jeśli chrapanie uniemożliwia tobie lub twojemu towarzyszowi w łóżku dobry sen, jeden lub oboje możecie czuć się wyczerpani w ciągu dnia.

Chrapanie może wskazywać na różne inne problemy kliniczne, takie jak obturacyjny bezdech w spoczynku. Bezdech senny może być poważnym problemem, ponieważ czasami w czasie odpoczynku przestajesz oddychać. Więc jeśli chrapiesz typowo, porozmawiaj o tym z lekarzem.

Chrapanie jest o wiele bardziej powszechne u mężczyzn niż u pań.

Co powoduje chrapanie?

Kiedy odpoczywasz, mięśnie w tylnej części ust (miękki smak), języka i gardła rozluźniają się. Jeśli za bardzo się rozluźniają, zwężają się lub zatykają twoje drogi oddechowe. W trakcie oddychania kubki miękkiego smaku i języczek potrząsają się, a także uderzają w tył gardła. W ten sposób powstają dźwięki, które słyszysz podczas chrapania.

Migdałki i migdałki mogą dodatkowo trząść się. Im węższe są drogi oddechowe, tym bardziej wibruje tkanka, a także tym głośniejsze jest chrapanie.

W jaki sposób leczy się chrapanie?

Możesz mieć możliwość leczenia chrapania poprzez wprowadzanie zmian w swoim sposobie życia, jak również w sposobie przygotowania się do snu. Jako przykład:

Odchudzaj się, jeśli masz nadwagę.
Rzuć palenie papierosów.
Śpij po swojej stronie, a nie po plecach.
Zanim pójdziesz spać, ogranicz spożycie alkoholu, a także leków, takich jak środki uspokajające.
Jeśli stęchły nos sprawia, że chrapanie staje się jeszcze gorsze, stosuj środki odkażające lub kortykosteroidy w aerozolu do nosa, aby ułatwić sobie złapanie oddechu.
Próba wykorzystania narzędzi, które można podłączyć do poza nosem, aby pomóc w oddychaniu podczas odpoczynku. Składają się one z pasków nosowych, jak również dysków nosowych.
Kiedy śpisz, użyj urządzenia w ustach, które pomaga w oddychaniu mniej skomplikowanym. Narzędzie to popycha język i szczękę do przodu, aby poprawić przepływ powietrza.

Jeśli te terapie nie działają, możesz mieć możliwość korzystania z urządzenia, które pomaga wziąć oddech podczas snu. Terapia ta nazywana jest stałym dodatnim stresem związanym z przepływem powietrza lub CPAP. W rzadkich sytuacjach lekarz może zasugerować zabieg chirurgiczny mający na celu otwarcie drogi oddechowej.

Chrapanie nie zawsze jest uważane za problem medyczny, więc dowiedz się, czy Twój prowincjonalny plan zdrowotny lub prywatna polisa ubezpieczeniowa pokrywa koszty terapii.

Warto również przeczytać o innych schorzeniach:

Spastyczność